środa, 1 czerwca 2011

Jutro o 6,15 Msza Wniebowstąpienia!

Dobrze się nam składa: nasza jutrzejsza poranna Msza recytowana wypadnie w sam raz w pamiątkę Wniebowstąpienia Pańskiego. Zapraszamy o g. 6,15.W Piśmie świętym czytamy, że Wniebowstąpienie Pańskie nastąpiło czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu - i ta zasada jest zachowywana w powszechnym kalendarzu Kościoła. Dlatego, mimo że od niedawna święto Wniebowstąpienia zostało w Polsce przeniesione na pobliską niedzielę, staramy się podtrzymywać tradycję biblijną. Zgodnie z interpretacją podaną przez Stolicę Apostolską na użytek polskich środowisk Mszy "trydenckiej", w odprawianiu według Mszału Rzymskiego z 1962 zachowuje się tradycyjną datę tego święta, choć celebracja ta nie ma charakteru "święta obowiązkowego".

4 komentarze:

 1. Świetne kazanie na Wniebostapienie: http://dstp.cba.pl/?p=4922

  OdpowiedzUsuń
 2. Kazanie jak kazanie, ale wiara inna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można prosić o podanie źródła tej interpretacji watykanskiej, o której Pan pisze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tu jest interpretacja z 2008: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2008/11/wyjanienia-komisji-ecclesia-dei-dot.html

  Nie mogę teraz znaleźć w sieci, ale kilka lat wcześniej Ecclesia Dei udzieliła podobnej odpowiedzi na pytanie, o ile pamiętam, środowiska lubelskiego.

  OdpowiedzUsuń

Ojciec Święty Benedykt XVI:

Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Jednakże, Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. ... Jest przeto dozwolone odprawiać Ofiarę Mszy zgodnie z edycją typiczną Mszału Rzymskiego ogłoszoną przez bł. Jana XXIII w 1962 i nigdy nie odwołaną, jako nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła.

Motu proprio "Summorum Pontificum" (2007)